Biografia

Włodek Pawlik (ur. 1958) - pianista i kompozytor, laureat nagrody Grammy 2014 za płytę „Night In Calisia”. Jest to pierwsza i jedyna w historii nagroda Grammy dla polskiego jazzu.

Jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Ukończył też studia na wydziale jazzowym Hochschule für Musik w Hamburgu. W 2007 roku uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajduje 30 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, teatralnej, kompozycji orkiestrowych, muzyka do baletu, opera, kantata, dwa koncerty fortepianowe, utwory wokalne.

Cechą charakterystyczną twórczości Pawlika jest wyjątkowa łatwość i naturalność, z jaką porusza się w swojej twórczości posługując się różnorodnymi technikami w komponowaniu muzyki. Jest bez wątpienia mistrzem muzycznego collage'u .

Włodek Pawlik jest laureatem m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce (Francja 1984) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Magazyn 'Who is Who at North Jazz Festival 1998" po koncercie jego Tria określił go zaszczytnym mianem "Vladimir Horowitz of jazz"., a gazeta "The Age" okrzyknęła trasę koncertową artysty po Australii jednym z najważniejszych wydarzeń roku 2002, a najsłynniejszy amerykański magazyn jazzowy "Down Beat" przyznał albumowi "Turtles" (Polonia Records, 1995) nagranemu m.in. z Randy Breckerem i Western Jazz Quartet cztery gwiazdki 

Pawlik jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów "Wrony" i "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej, "Rewersu" w reżyserii Borysa Lankosza („Złote Lwy” za najlepszą muzykę na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni,”Orły 2010” Polskiej Akademii Filmowej), a także międzynarodowych produkcji, m.in. ''Within the Whirlwind" ("Wichry Kołymy") Marleen Gorris. Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych Pawlika znajdują się: "Misterium Stabat Mater" na fortepian jazzowy i chór gregoriański wydane dwukrotnie w roku 2000 i 2005 oraz jazzowy projekt Włodek Pawlik Trio „Anhelli”, uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006 w kategorii – Muzyczne Wydarzenie Roku (rock, jazz). W roku 2008 artysta skomponował i nagrał z Randy Breckerem (6 -krotny zdobywca Grammy Award) suitę jazzową "Tykocin", która przez recenzentów muzycznych "Rzeczypospolitej" i "Gazety Wyborczej" uznana została w Polsce jazzową płytą roku. Nakładem wydawnictwa Summit Records ukazała się jej światowa reedycja pod tytułem "Nostalgic Journey". Pawlik został uhonorowany za muzykę z tej płyty m.in. tytułem jazzowego kompozytora roku 2009 w ankiecie Jazz Station z Los Angeles. W tym samym roku ukazał się podwójny solowy album pianisty "Grand Piano", na którym zostały zarejestrowane unikalne solowe improwizacje artysty. W roku 2011 ukazała się płyta "Struny na Ziemi" z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Lory Szafran i Marka Bałaty, z recytacjami Roberta Więckiewicza, uznana Jazzową Płytą Roku 2011 w rankingu "Rzeczpospolitej". W roku 2013 ukazała się płyta z muzyką do poezji Józefa Czechowicza „Wieczorem”. W roku 2014 Pawlik skomponował na zamówienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego suitę „Wolność” na chór, orkiestrę i trio jazzowe, która została wykonana 4 Czerwca 2014 na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji Święta Wolności w obecności wielu głów państw, w tym Prezydenta USA Baracka Obamy. W roku 2015 ukazał się bestsellerowy album CD i DVD „Włodek Pawlik Trio-America”, którego premiera miała miejsce 24.05.2015 w Filharmonii Narodowej. Na początku roku 2016 miała miejsce premiera płyty „Zagajewski/Pawlik-Mów spokojniej” do poezji Adama Zagajewskiego. W tym samym roku ukazała się płyta z utworami orkiestrowymi Pawlika, m.in. z drugim koncertem fortepianowym, pt. "4 Works 4 Orchestra". 

Wśród niezliczonej ilości nagród i odznaczeń artysty wymienić wypada:

 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
 • Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza
 • Honorowe Obywatelstwo Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna
 • Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku 2014  
 • Nagroda TVP Kultura dla płyty "Anhelli" (2006)
 • „Anioł Jazzu” (Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa),
 • Artysta Roku 2014 wg. Jazz Forum
 • Fryderyk 2014 w kategorii Jazzowy Muzyk Roku
 • nagrody Grand Prix Stowarzyszenia Jazzowego Melomani (2013, 2014)
 • nagroda „Bestsellery Empiku 2014” w kategorii „Wydarzenie Roku”
 • Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble za płytę "Night In Calisia"
 • podwójna platyna dla płyty „Night in Calisia” za sprzedaż ponad 20 tys. egzemplarzy
 • muzyczna nagroda 30-lecia "Teleexpressu" (2016)


Włodek Pawlik zasiadał w jury m.in.: V American Jazz Piano Competition w Indianapolis w 2001, wykładał m.in. na Eastman School of Music, Western Michigan University, Cincinnati College of Music, podczas IAJE Jazz Conference w LosAngeles (1999), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.

Recenzje

"Brawurowy koncert Pawlika..."

"Teatr Stary w Lublinie stał się idealnym miejscem dla strof Jarosława Iwaszkiewicza ubranych w muzykę Włodka Pawlika i brawurowo wykonanych przez jego kwartet, wokalistów: Lorę Szafran i Marka Bałatę oraz aktora Roberta Więckiewicza..."


Polish-Jazz Blogspot Review of "Night in Calisia"

"This album is highly recommended to listeners, who love the proximity of Jazz and contemporary Classical music, and who will find this work delicious at all times"
 

"Night in Calisia" płytą roku 2012 Rzeczypospolitej

"..porywające aranżacje, wyraziste tematy, które zapadają w pamięć...."


www.wyborcza.pl o "Pora Umierać"

"Od premiery filmu Doroty Kędzierzawskiej upłynęły ponad trzy lata, a tu nagle ukazuje się ścieżka dźwiękowa z tego wzruszającego, kameralnego obrazu. (...) Czekam na kolejne, równie miłe, zaskoczenie"


"Bursztynowy szlak Pawlika..."

"Albumem „Night in Calisia" pianista i kompozytor Włodek Pawlik pokazał, że w intrygującym łączeniu jazzu z klasyką nie ma sobie równych...."


Miesięcznik "Audio" o "Pora Umierać" i "Struny na Ziemi"

"Właściwie lepszy byłby nadtytuł "Muzyk miesiąca", bo mowa będzie o dwóch płytach pianisty i kompozytora Włodka Pawlika."


Wyborcza.pl o muzyce do filmu "Pora Umierać"

" W przeciwieństwie do żywiołowego jazzu z soundtracku z "Rewersu" Pawlik tym razem korzysta ze skromnego instrumentarium, a do tego oszczędnie sięga po dźwięki..."


CD discoveries of the week
(Wall Street Journal)

" Randy Brecker's Nostalgic Journey: Tykocin Jazz Suite, is something of a Euro trip for the trumpeter. Randy was one of the founding members of 'Blood, Sweat and Tears' and co-founder with his late brother Michael of 'Dreams' and 'The Brecker Brothers'. He has recorded on 640 known jazz dates, won five Grammys and appeared on dozens of pop, rock and commercial sessions.On this new album, Randy plays a suite by Wlodek Pawlik, the contemporary Polish jazz and classical pianist, composer and orchestrator. This orchestral album is a jazz-classical work of the highest order and was written by Pawlik specifically to showcase Randy's solo trumpet. Think Thad Jones-Mel Lewis meets Stravinsky. Randy's playing here is flawless and packs enormous energy and verve, soaring and swooping over the swelling score, eagle-like. Sample Let's All Go to Heaven for a taste of what makes Randy special."